Kalkulátor | Mi az a métrékegység-átváltás | Átváltandó mennyiségek | Szabály | Hogyan gyakoroljak | Interaktív tananyagok | SI-rendszer | Egyéb mértékegységrendszerek
Ide írd az átváltandó számot:
Ide írd az átváltandó számot:
Ide írd az átváltandó számot:
Ide írd az átváltandó számot:
Ide írd az átváltandó számot:
Először is ismerned kell a különböző mennyiségek (tömeg, hosszúság, idő, űrtartalom, terület, stb...) mértékegységeit. Pl. a tömeg esetén: gramm, dekegramm, kilogramm, stb...Ezentúl pedig tudnod kell az egyes mértékegységek közötti váltószámot. (Pl. 1 kg = 1000 g)
Minden mennyiséghez tartozik egy mérőszám és egy mértékegység.
Például a 4 kg esetén a 4 a mérőszám, és a kg a mértékegység. Ha ugyanezt a mennyiséget grammokban szeretnéd kifejezni, akkor mivel 1 gramm ezerszer kevesebb 1 kg-nál, ezért ezerszer több kell garmmokból, mint kg-ból. Tehát 4000 g lesz ugyanaz a mennyiség, mint a 4 kg.
380 ingyenes tananyag!
A tömeg alapvető mértékegysége a kilogramm. Egy kilogramm 100 dekagrammal egyenlő. 1 dekagramm 10 grammnak felel meg. A kilogrammnál nagyobb mértékegység a mázsa. Egy mázsa 100 kg. A tömeg legnagyobb mértékegysége a tonna. Egy tonna 1000 kilogramm, vagy 10 mázsa.
Ha szeretnéd a tömeg mértékegységeit a saját szinteden jól érteni és az átváltásokat begyakorolni, akkor válaszd ki az évfolyamodat, és nézd meg a tömegről szóló oktatóprogramo(ka)t:
2. osztály 3. osztály 4. osztály 5. osztály 6. osztály 7. osztály 8. osztály (Középiskolásoknak a 8.-os anyagokra van szükségük)
(A fenti linkeken ezeket is megtanulhatod, begyakorolhatod)
Az űrtartalom alapvető mértékegysége a liter. Egy deciliter a tizedrésze egy liternek. Azaz 10 deciliter felel meg egy liternek.
A deciliternél is kisebb mennyiség a centiliter, ez a deciliter tized része. Azaz 50 centiliter 5 deciliter. A centiliter tizedrésze a milliliter. A liternél nagyobb mértékegység a hektoliter. 1 hektoliter 100 liternek felel meg.
A hosszúság alapmértékegysége a méter. A méter tized része a deciméter. A deciméter tized része a centiméter, aminek a tized része a milliméter. Eddig ugyanúgy váltunk át, mint az űrtartalomnál tettük. Ami eltérő az a kilométer. Egy kilométer ezer méter hosszú.
A hosszúság, idő mértékegységeit bemutatjuk és begyakorolhatod ezekből az interaktív tananyagokból (Válassz évfolyamot!) : 2. o. 3. o. 4. o. 5. o. 6. o. 7. o. 8. o.
Az idő alapvető mértékegysége a másodperc (sec). 60 másodperc egy perc (min). Egy óra (h) 60 percből áll. Egy nap 24 óráig tart. Egy héten pedig 7 nap van.
A terület leggyakrabban használt mértékegysége a négyzetméter. 1 m2 = 100 dm2.
A négyzetdeciméter századrésze a négyzetcentiméter, aminek a századrésze a négyzetmilliméter. A négyzetméternél nagyobb mértékegységek a hektár és a négyzetkilométer. Egy hektár 10 000 négyzetméter. Egy négyzetkilométer 1 000 000 négyzetméter.
A terület- és térfogat mértékegységeit, az átváltásokat megtanulhatod és begyakorolhatod innen:
2. osztály 3. osztály 4. osztály 5. osztály 6. osztály 7. osztály 8. osztály (Középiskolásoknak a 8.-os anyagokra van szükségük)
A térfogat leggyakrabban használt mértékegysége a köbméter. Ennek ezredrésze egy köbdeciméter. Egy köbdeciméter ezredrésze egy köbcentiméter. Egy köbcentiméter ezredrésze pedig egy köbmilliméter.
Az űrtartalom és a térfogat egymáshoz szorosan kapcsolódó fogalmak. A két mértékegységrendszer között tudunk átváltani.
Egy köbdeciméter pontosan egy liter: 1 dm3 = 1 liter
A mértékegység átváltásra egyszerű szabályok vonatkoznak.
- Tudnod kell a mértékegységek közötti váltószámokat,
- ha kisebb mértékegységre váltunk, akkor nő a mérőszám, ekkor a mérőszámot szorozzuk a váltószámmal.
- Ha a mértékegység lesz nagyobb, akkor pedig csökken a mérőszám, osztanunk kell a váltószámmal.
Először csak a szomszédos mértékegységre való áttérést gyakorold. Például 500 gramm hány dekagramm? Ezt csináld meg mindegyik szomszédos mértékegységgel, mindkét irányba.
Például: 200 dkg hány kg? Majd 50 kg hány dkg?
Ezután jöhetnek a nagyobb ugrások. Például kilogrammból grammba váltani. Először mindig gondold végig a váltószámot. Például kg és g között a váltószám 1000. Ezután gondolj bele, hogy a mérőszámot osztani vagy szorozni kell-e a váltószámmal.
Ha a mértékegység kisebb, akkor a mérőszám nagyobb lesz, azaz szorozni kell. Ha a mértékegység nagyobb lesz, akkor a mérőszámot osztani kell a váltószámmal. Például:
Hány kg 16 000 g?
A váltószám 1000. Kg-ba kell váltani. Ez nagyobb mértékegység, mint a gramm, tehát a mérőszámot osztani kell a váltószámmal. A válasz: 16 kg.
Ezt a módszert lehet alkalmazni minden mennyiség esetén. Fontos, hogy a váltószámokat alaposan tudd az egyes mennyiségek között.
(interaktív Matek Oázis tananyagok évfolyamonként)
2. osztály - hosszúság, tömeg, idő, űrtartalom
3. osztály - hosszúság, tömeg, idő, űrtartalom
4. osztály - hosszúság, tömeg, idő, űrtartalom
5. osztály - tömeg, hosszúság, idő, terület, űrtartalom, térfogat
6. osztály - tömeg, hosszúság, idő, terület, űrtartalom, térfogat
7. osztály - hosszúság, terület, térfogat, űrtartalom, tömeg, idő, szög
8. osztály - hosszúság, terület, térfogat, űrtartalom, tömeg, idő, szög
Középiskolai matematika feladatokban és a matematika érettségi feladatsoraiban az általános iskolában tanult mértékegség-átváltásokat kell tudni használni.
A mértékegység-váltások a felvételik típusfeladatának számítanak. Legyél előfizető, és gyakorold a mértékegység-átváltásokat a 6.-os felvételire ezzel az interaktív videóval!
Az SI a System International rövidítése, ami nemzetközi rendszert jelent. Ez egy nemzetközileg elfogadott mértékegységrendszer, amely néhány olyan konkrét mértékegységen alapszik, melyeket könnyű átváltani. Előírás az SI-mértékegységrendszerben, hogy a szomszédos mértékegységek közt 10 valamelyik hatványa legyen a váltószám (kivéve az időt).
A 20. század második felében vezették be, hogy a nemzetek közötti műszaki és tudományos együttműködés zökkenőmentes legyen. Innentől kezdve a világ szinte minden országa (kivéve például: USA) ezt a mértékegységrendszert használja.
A hosszúság SI-mértékegysége a méter. SI-n kívüli, de azzal összhangban használt mértékegységei a mm, cm, dm, km.
A méter segítségével jutunk el a terület mértékegységéhez, a m2-hez és a térfogat (és űrtartalom) mértékegységéhez, a m3-hez is.
A tömeg SI-mértékegysége a kilogramm (kg). A gramm, dekagramm, mázsa és tonna pedig az SI-n kívüli mértékegységek.
Az idő SI-mértékegysége a másodperc.
Az SI-mértékegységrendszer előtt Európában használták MKSA-mértékegységrendszert. Ennek a neve a használt mértékegységekre utal: M: méter; K: kilogramm; S: másodperc (sec); A: amper (ezzel fizikában találkozhatsz, amikor elektromosságról tanulsz).
A Brit mértékegységrendszert Nagy Britanniában és a gyarmatain használták. Két mértékegységgel előfordulhat, hogy találkoztál már. A tömeg mértékegysége: font (1 font=0,45 kg). A hosszúságot láb-ban mérték (1 láb= 0,3048 m). Az USA például megtartotta ezt a hagyományos mértékegységrendszert. A tudományos életben az amerikaiak is az SI-t használják.
Angolszász-mértékegységrendszerről bővebben itt olvashatsz.
A különböző mértékegységeket a mindennapi életben gyakran használjuk az érthető, gördülékeny kommunikáció és tájékozódás miatt. Pl. két óra múlva találkozunk (nem 120 perc múlva), a 100 m-es síkfutás győztese nem a 0,1 km-es síkfutás győztese.
Ugyanakkor Budapest Nagykanizsától 200 km-re van, és nem 200.000 m-re! A lisztet a sütibe grammokban vagy dekagrammokban mérjük, a boltban viszont fura lenne, ha 5000 g lisztet vásárolnánk.
Kérd emailben, és már küldjük is az ingyenes táblázatot:
Mi az egészrész fogalma? Mi a törtrész fogalma? Mit kell tudni az egészrész függvényről? Mit kell tudni a törtrész függvényről?Egészrész és törtrész függvény: definíció, feladatok
2024. május 27.