Szorzótábla online gyakorlás | Miért nehéz a szorzótábla? | Szorzótábla gyakorlása: miért nem elég? | Szorzótábla megtanulása egyszerűen | Szorzó- és bennfoglalótáblák gyakorlása | Részekre osztás vagy bennfoglalás | Szorzótábla helyesírása
Van néhány tipp és trükk, amivel megkönnyítheted a dolgodat, és kisimíthatod ezt az utat. Ezekről beszélünk részletesen a szülőknek szóló "Szorzótáblák: így tanulhatjátok eredményesen" című ingyenes webináriumon.
Fontos például, hogy a tízesátlépéseknek, a sorozat-számolásoknak gond nélkül kell menni - ez az alapja annak, hogy a szorzótáblákat tudja hova kötni a gyerek. Érdemes a 10 szorzatot kettébontani, és egyszerre csak 5-6 számot "rögzíteni" sok ismétléssel, csak utána a többit. (A memóriánk egyszerre 7 dolgot tud könnyedén befogadni, a 10 már bizonytalanságokat okoz. Lehet kártyákkal változatosabbá tenni a gyakorlást.
Ám ha nem szeretnél mindig Te agyalni azon, hogy mit is kérdezz a gyerektől, és hogyan, hogy biztosan fejlődni tudjon és ne csak parttalan gyakorlogatás legyen a szorzótáblák tanulása, van egy kézenfekvő megoldás:
A Matek Oázisban egy didaktikusan felépített Szorzótábla gyakorló program várja gyermekedet: a program beszél hozzá és kérdez folyamatosan, változatosan, színesen. Megalapozza gyermeked tudását, majd alaposan begyakoroltatja. Az egyedi, didaktikus játékok begyorsítják őt, hogy tudja tartani a tempót a suliban. Az osztásokat is hasonló könnyedséggel sajátíthatja el vele.
2-es szorzótábla »
3-as szorzótábla »
4-es szorzótábla »
5-ös szorzótábla »
6-os szorzótábla »
7-es szorzótábla »
8-as szorzótábla »
9-es szorzótábla »
10-es szorzótábla »
2-es szorzótábla játékos gyakorlás »
3-as szorzótábla játékos gyakorlás »
4-es szorzótábla játékos gyakorlás »
5-ös szorzótábla játékos gyakorlás »
6-os szorzótábla játékos gyakorlás »
7-es szorzótábla játékos gyakorlás »
8-as szorzótábla játékos gyakorlás »
9-es szorzótábla játékos gyakorlás »
10-es szorzótábla játékos gyakorlás »
A teljes másodikos tananyagban, itt szerezheted meg gyermekednek → A szorzás, osztás gyerekjáték lesz
Manapság a gyerekek nagy része nem tanul meg tisztességesen szorozni-osztani. A legtöbb általános iskolás úgy kerül ki a 8. osztályból, hogy bizonytalan a szorzótáblákban. Pedig akinek 2.-ban nem sikerül ezt készségszinten elsajátítani, az harmadik osztálytól egyre jobban lemarad a tananyagban.
Szomorú tény, hogy még a középiskolásokat is hátráltatja a matek tanulásában: nem tudnak biztonsággal egyenletet rendezni, algebrai műveleteket végezni, stb, stb… csak számológéppel. És ha minden pillanatban a géphez kell nyúlni, az jelentősen lelassítja a feladatmegoldásukat, ami a jegyekben is megnyilvánul.
Először is azért, mert nincsenek rendesen „rögzítve” a gyerekek fejében. Régen még tudták, hogy előbb meg kell tanítani a gyerekeket szorozni, csak utána jöhet az osztás. Mivel mindkettő nagyon komoly absztrakciót igényel egy 8-9 éves buksitól, nem szabadna összekeverni a kettőt. Arról nem is beszélve, hogy sokszor még összeadni sem tud biztonsággal a gyermek, mikor már a szorzótáblát gyömöszölik az agyába.
Az emberi agy egyszerre 7 új dolgot képes viszonylag könnyedén megjegyezni. Ugyanakkor egy szorzótábla 10 számból áll, azaz már ezt is 2 lépésben kéne tanulni és berögzíteni. Emiatt tanítjuk mi a Matek Oázisban úgy a szorzótáblákat, hogy előbb megtanuljuk az első 5 számot, azt sokszori teszteléssel rögzítjük. Csak utána jön a következő 5 szám. Mire egy ilyen tananyag végére ér a gyermek, már tudni(!) fogja mind a 10 számot.
Részlet a 6-os szorzótábla c. interaktív tananyagból
Ha pedig már több szorzótáblát is megpróbáltak a gyermek fejébe tölteni (anélkül, hogy egyenként alaposan berögzítették volna a számokat), akkor az olyan, mintha egy üres szobába bedobálnánk egy lapra-szerelt bútor 100 alkatrészét, és azt várnánk, hogy abból egy bútor kerekedjen ki. Ilyenkor a gyakorlás olyan, mintha ide-oda rakosgatnánk az alkatrészeket összeszerelési útmutató nélkül… Csak a reménytelenség nő, bútor helyett pedig legfeljebb valami tákolmány kerekedik ki.
A gyerekek is a sok – fejükben levő – szám közül próbálják megtalálni a helyes szorzatot, ám mivel nincsenek rendszerben a számok, elég reménytelen eltalálni a jót. Ráadásul ebben az esetben a gyakorlás igazából nem viszi előbbre a diákot.
Az első és legfontosabb, hogy egyenként!! Azaz egy napon csak egy szorzótáblával foglalkozzunk, azt is lehetőleg két lépésben rögzítsük Előbb pl. az első 5 szorzatot, utána a második 5-öt. A memóriánk úgy működik, hogy másnap kicsit rá kell erősíteni, hogy a hosszútávú memóriában is jobban rögzüljön, amit tanultunk. - tehát másnap ajánlott egy kis ismétlés.
Mint pl. ezzel a játékkal (csak a 6-os szorzótábla videó megtanulása után ajánljuk):
Részelt a 6-os szorzótábla Matek Oázis készségfejlesztő játékból
Könnyen és gyorsan tud rögzülni minden szorzótábla, ha színes, változatos feladatokkal, aktívan tanulja a gyermek. Sokkal több feladatot old meg így mondjuk fél óra alatt, mint egy matekórán, vagy otthon, a füzetbe vagy a tankönyvbe írogatva az eredményeket.
Az osztás (és a bennfoglalás) a szorzás fordított művelete (mint a kivonás az összeadásnak).
Ha pl. 7-szer 6 = 6-szor 7 = 42, akkor 42 : 6 = 7 és 42 : 7 = 6. Ez nagyobb diákoknak már természetes, de az átlagos másodikos diáknak a szorzás is egy komoly absztrakciós lépés, ezt „megfordítani” nem gyerekjáték. (Nem úgy, mint az összeadás-kivonásnál.). Az osztásokat (bennfoglalásokat) akkor tudja megtanulni könnyen a kisdiák, ha a szorzótábla már a fejében van. Addig nem is szabadna ezzel bombázni. Ha már kapásból tudja pl. hogy 5-ször 6 az 30; 6-szor 6 az 36; 7-szer 6 az 42; 8-szor 6 az 48, akkor könnyen tudja párosítani a 42-höz a 7-et, mikor el kell osztania a 42-t 6-tal.
A bennfoglaló tábla megtanulása akkor könnyű, ha a szorzótábla már jól megy. Itt is fontos, hogy egyszerre egy számmal osszunk (pl. 6-tal való osztás).
Tanítsd meg könnyen gyermekednek a 6-tal való osztást (bennfoglalást) a következő oktatóprogrammal:
Részlet az Osztás 6-tal c. Matek Oázis videóból
Később ez a két dolog teljesen összeolvad, és mindenki csak osztásként emlegeti (mint a szorzás fordított műveletét).
Részekre osztás
Ha van 12 kavicsom, azt könnyen 4 részre tudom osztani:
megfelezem (6-6 kavics), aztán a feleket is megfelezem:
3-3 kavics fog jutni mind a 4 részbe.
Így 4 kupac kavicsom lesz, mindegyikben 3-3 kavics
Részekre osztás - 12 üvegkavics négy részre osztva
Bennfoglalás
Ha van 12 kavicsom, és arra vagyok kíváncsi, hogy 4 kavics hányszor van meg benne, akkor elkezdem 4-esével csoportosítani a kavicsot:
1-szer 4, az 4;
2-szer 4 az 8,
3-szor 4 lesz 12.
Tehát a 12-ben a 4 bizony 3-szor van meg:
3 kupac kavicsom lett, mindegyikben 4-4 kavics.
Bennfoglalás - 12 üvegkavicsban hányszor van meg a 4 üvegkavics?
Valójában a jó képességű gyerekek villámgyorsan átlátják, hogy mindkét esetben ugyanaz az eredmény (akár részekre osztunk, akár bennfoglalást végzünk), összekapcsolják a kettőt (mint ahogy az is mindegy nekik, hogy 6-ot szorozzuk 7-tel, vagy a 7-et szorozzuk 6-tal). Nekik tulajdonképpen még gond is ezt a két dolgot külön kezelni (és semmi szükségük sincs rá).
Végül hogyan írjuk a "szorzótábla" szót helyesen? Egybe, különírva ("szorzó tábla"), esetleg "szorzó-tábla" kötőjellel?
A matematikában és az oktatásban számos összetett szót használunk. Nem mindig egyértelmű, hogy egybe, külön, vagy netán kötőjellel kell írni. Ha nem ismerjük elég alaposan a helyesírási szabályokat, akkor néha következetlennek tűnhet az írásmód: például középszintű érettségi, de emelt szintű érettségi; vagy általános iskola, de középiskola; vagy integrálszámítás, de határérték-számítás.
Hibás szóhasználatok is széles körben elterjedtek, ezért érdemes a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nyelvtudományi Intézetének Külön vagy egybe? helyesírási tanácsadó portálját felkeresni, ahol a kérdéses szavakat beírva konkrét választ kapunk magyarázattal együtt. Ebből megtudhatjuk pl. azt is, hogy a szorzótábla szó egybeírandó.
Mi az egészrész fogalma? Mi a törtrész fogalma? Mit kell tudni az egészrész függvényről? Mit kell tudni a törtrész függvényről?