A matekkal sok probléma lehet: rossz jegyeket kapsz, nem érted, sosem elég az idő, rosszul magyarázzák, baj van az alapokkal, kicsit talán a hozzáállásoddal is, a tanárral, a követelményekkel, mindent sokkal szívesebben tennél a tanulás helyett., stb. De tudod mi a legnagyobb baj a matekkal?
Az, hogy félelmet kelt.
Ha nem úgy megy a matek, feszültnek és frusztráltnak érzed magát tőle. Ha motiválatlan vagy, esetleg egyenesen utálod, akkor szinte bizonyos, hogy félelmet kelt benned.
Még akkor is, ha látszólag messziről nem érdekel az egész, vagy olyan lazának akarod mutatni magad, amennyire csak lehet. Azonban minél jobban próbálod elfojtani, annál rosszabb.
A félelem megbénítja a lelket és tudatot, pedig lehetne a kreativitás és a változás hajtóereje is.
A nem kezelt félelem radikálisan lecsökkenti a kreativitását és a problémamegoldó képességét, beszűkül az agy működése. A matek esetében ez önerősítő folyamattá, ördögi körré tud válni.
A tartós félelem összehúz, görcsössé tesz, megbetegít, torzítja a személyiséget, és ez sokkal nagyobb baj, mint egy rossz osztályzat a bizonyítványban.
Ezért fontos, hogy ügyesen, okosan megszabadulj a matek mumustól.
Megmutatom, hogyan juthatsz el a bénító félelemérzéstől a valódi szabadságot adó egészséges önbizalomig!
Panaszkodni nem érdemes a tanulási gondok miatt (sem), mert leszívja az energiát.
Sokkal célravezetőbb kihívásnak, lehetőségnek tekinteni, mert az hajtóerőt ad a pozitív változáshoz.
És pontosan ebben van a LEHETŐSÉG a racionális önbizalom kialakítására, ami elhozza a VALÓDI SZABADSÁGOT.
Az önbizalmat ugyanis csak olyan nagy megmérettetéseken keresztül lehet megszerezni, amitől félek, ami kívül esik a komfort-zónámon.
Lehetséges, hogy a matek számodra is pontosan ilyen?
Próbáld megfogalmazni, konkrétan miket nem értesz, mi okozza a gondot.
(Pl: nem tudom összeadni a törteket, amíg egyformák a nevezők, még megy, de ha különbözők...!
vagy: nem értem a százalékokat – mindig összekeverem, mit kell szorozni a p/100-zal... vagy: tudom mit kell csinálni, de a számolást mindig elrontom! - és hasonlók)
Ha ez megvan, kell egy kis elhatározás: ennek a végére akarok járni! Meg akarok szabadulni a szorító félelmektől, a rossz érzésektől!
És a siker a megszabadulás érzésén túl a matek osztályzatokra, sőt az összes többi tantárgyra is(!) pozitív hatással lesz.
Keress pozitív példákat, akiknek már sikerült mindezt végig csinálni.
A Vélemények menüpontban is sok ilyet találsz.
Szerezz apró sikerélményeket matekozás közben. Ha jól van felépítve a magyarázat, akkor a magyarázat közben feltett egy-egy részkérdésre jól tudsz válaszolni. Ha a Matek Oázis videókkal tanulsz, akkor ezek az apró sikerélmények nem maradnak el és erősíteni fogják az önbizalmadat.
Ugye látod már, miért fektetünk mi is óriási energiákat abba, hogy didaktikusan, jól építsük fel az anyagokat, sok INTERAKTIVITÁSSAL?
Ez teszi lehetővé, hogy lépésről-lépésre megértsd a matekot, folyamatos visszajelzéseket kapj, hogy képben légy magaddal. És ezek az apró sikerélmények teszik meg azt a "szívességet", hogy egyáltalán KEDVED LESZ HOZZÁ.
Ezért nem működik, mikor először hosszan elmagyarázzák az anyagot, azután tesztekben, feladatokban visszakérdezik.
Nem, ez sokkal hatékonyabb tud lenni úgy, hogy együtt haladunk magyarázat közben és Te is (inter)aktívan dolgozol, gondolkozol, és gyűjtögeted az apró, de annál fontosabb sikerélményeket.
Nagyobb sikerélményeket a javuló dolgozat jegyek, és a javuló bizonyítvány jelenti, felvételizőknél pedig a sikeres felvételihez elegendő pontszám. Ehhez már módszeres tanulás szükséges, amihez Te is kellesz:
Ha vannak jelentős hiányosságaid az előző évekből, amik újra és újra gondot jelentenek az új tananyag megértésében, akkor sajnos először azokat kell bepótolnod. Azért sajnos, mert addig nem lehet jó jegyeket gyűjteni, amíg nem lehet szilárd alapokra építkezni.
Az alapok gyors, akár néhány napon belüli(!) rendbetételéhez készítettük minden évfolyam számára a "Pótold a hiányosságaidat!" modult.
Az egyes témaköröket didaktikusan építettük fel, azaz témakörön belül egymásra épülnek a videók.
Keresd meg azt a témakört, amit éppen vesztek a suliban. Haladj az első videótól egyesével az utolsó tananyagig. Az se baj, ha előre tanulsz. Legalább az órán is sikerélményed lesz, mert érteni fogod az anyagot!
A videókban lelkiismeretesen válaszolj a feltett kérdésekre, és oldd meg a teszt feladatsorokat, azaz valóban használd az agyadat is, ne csak "mozizz".
Ha a fentiek szerint haladsz, akkor fokozatosan felismered, hogy a matek könnyű, és érthető, nem lehet akadálya a továbbtanulásnak. Javul a tanulási attitűdöd, ami az összes többi tantárgyi eredményedre is pozitívan hat.
Ahogy szabaddá válsz a matekmumus okozta félelmek alól, a megküzdött eredménynek köszönhetően racionális önbizalmat nyersz.
Ez tehát egy nagy lehetőség! Így tudtok ebből a "citromból" limonádét facsarni :)
Sok sikerélményt, örömteli matekozást, egészséges önbizalmat kívánunk!
Tanulásra fel! :)
Kattints ide a tananyagokhoz »
Mik voltak a feladatok a matematika felvételin 2024-ben? Mik a megoldások?