Mi mindent kell tudni az 5.-es pótvizsgán?

(Útmutató a felkészüléshez szülőknek)

iránytű

Gyermeked az 5. osztály végére ért, ez az év vízválasztó az alsó tagozat után. Törtek, tizedestörtek, negatív számok - már ezekkel is tudnia kell számolni, és bizony, ezek nehéz dolgok. Pláne, ha az alsóból is voltak hiányosságai. Tanultatok még sok minden másról is, de szerencsére nem kell mindent ugyanolyan súllyal tudni a pótvizsgára. Az alábbi összefoglalóval segíteni szeretnénk, hogy átlássátok, mi mindent kell megtanulnia, mire érdemes koncentrálni. A vizsga előtt pedig ellenőrizhetitek, hogy mindent átvett-e.

Műveletek pozitív és negatív számokkal

  • Tud-e a gyermeked összeadni-kivonni, szorozni-osztani nagy (pozitív) számokat is? Ha írásban biztonságosan végzi ezeket a műveleteket, az már jó. Ha ez nem megy, feltétlen meg kell tanulnia, mert enélkül mindig elakad majd a feladatok megoldásában.

  • Negatív számokkal is tanulták az összeadás-kivonás műveletét: Mennyi pl.

    • (-51) + 67 = ?

    • 34 - (-48) = ?

    • (-23) + (-41) = ? - ilyen és hasonló műveletek lehetnek a pótvizsgán is.

  • Fontos még a műveletek sorrendje (1. a zárójel, 2. a szorzás/osztás, 3.összedás/kivonás), és hogy egyszerűbb nyitott mondatokat is meg tudjon oldani.

Törtek

Fontos, nagy tananyag a törtek az 5.-es matekban. Egyszerűsíteni-bővíteni kell tudni őket, összeadni és kivonni egyenlő nevezőjű, és különböző nevezőjű törteket, és szorozni/osztani törtet egész számmal.

Tizedestörtek

Ezek a speciális törtek is megjelentek (amik pedig nem is látszanak törtnek.) Ezekkel is tudni kell elvégezni a fenti műveleteket, vagyis összeadni és kivonni őket, valamint szorozni és osztani tizedestörtet egész számmal.

Geometria I. (Síkgeometria)

A legfontosabb, hogy ki tudja számolni sokszögek (köztük kiemelten a négyzet és a téglalap) kerületét, területét. Azért nézze át a szögek fajtáit is!

Geometria II. (Térgeometria)

A testekkel kapcsolatos fogalmak (élek, csúcsok, lapok) mellett a legfontosabb, hogy ki tudja számolni a kocka és a téglatest felszínét és térfogatát.

Mértékegységek

Ismeri-e gyermeked a tömeg, a hosszúság, az idő, a terület, a térfogat, és az űrtartalom mértékegységeit, és az ezek közötti váltószámokat? A pótvizsgán is kérdezhetnek tőle egyszerűbb átváltásokat.

  • tömeg: g, dkg, kg, q, t

  • hosszúság: mm, cm, dm, m, km

  • idő: s, min, óra, nap, hét, hónap, év

  • terület: mm2, cm2, dm2, m2, ha, km2

  • térfogat: mm3, cm3, dm3, m3

  • űrtartalom: ml, cl, dl, l, hl

Egyebek

Tanultak még arányokról, római számokról, és grafikonokról, koordinátákról is. Ezek közül az arányok a legfontosabbak, de valószínűleg ezek a témakörök nem kerülnek be a pótvizsga feladatai közé.

A felkészüléseteket segítő teszteket a pótvizsga felkészítő oldal alján találjátok. Ezekkel ellenőrizhetitek, hogy mennyire mennek a fontos összefüggések.

Ha azonban nem akarjátok ti magatok keresgélni a gyakorló feladatokat, és a hozzájuk tartozó magyarázatokat, és jó lenne, ha valaki az alapoktól elmagyarázná a legfontosabb témaköröket, a Pótvizsga Felkészítő Tréningre nyugodtan rábízhatod a gyermekedet. Végigvezetjük őt minden matekos ismereten, amire csak szüksége van a pótvizsgához, együtt begyakoroljuk a típuspéldákat, és még az önbizalma is nőni fog, mert a tréning a sikerélményt is biztosítja számára. Tudj meg többet a Pótvizsga Felkészítő Tréningről itt.

Eredményes felkészülést, sikeres pótvizsgát kívánok!

B. Békési Beáta
Matek Oázis

B.B.Bea
B.B.Bea
A szerethető matektanulás szakértője, matektanár
 
Tavaszi Kihívás fődíj

Matekozással most
GAMER laptopot nyerhetsz!