Ha csak összeadás és/vagy kivonás szerepel egy műveletsorban, akkor balról jobbra haladva végezzük el a műveleteket. Ugyanez a helyzet, ha csak szorzás-osztás szerepel benne:
3 + 6 - 8 = 9 - 8 = 1
8 * 5 : 4 = 40 : 4 = 10
Ha viszont összeadás / kivonás mellett szorzás, osztás is szerepel, akkor először mindig a szorzást vagy az osztást kell elvégezni, utána pedig az összeadást vagy kivonást.
Ha valamelyik művelet zárójelben szerepel, akkor először a zárójelben lévő műveletet kell elvégezni.
Feladat: Oldjuk meg a következő műveleteket!
Az első példában először a szorzást végezzük el: 3 + 2 · 6 - 4 = 3 + 12 - 4 = 11
A második példában először elvégezzük a zárójelben a műveletet, utána a szorzást: (3 + 2) · 6 - 4 = 5 · 6 - 4 = 30 - 4 = 26
A harmadik példában először a zárójeles kivonást végezzük el, utána szorzunk és végül összeadunk: 3 + 2 · (6 - 4) = 3 + 2 · 2 = 3 + 4 = 7
A negyedik példában elvégezzük a műveleteket a zárójelekben, és az eredményeket összeszorozzuk: (3 + 2) · (6 - 4) = 5 · 2 = 10
JÁTÉK! A műveletek helyes sorrendjét gyakorolhatod be alaposan ezzel a játékkal. Szorzás-osztás, összeadás, kivonás - ha több művelet is van, melyiket végezzük el előbb? És ha még zárójel is van közöttük? Gyakorold be a játékkal! Ha vannak még bizonytalanságaid, akkor az előző videókból mindent megtanulhatsz
Oldjuk meg együtt a 2020-as II. feladatlap első 6 példáját! Műveletek sorrendje, törtek és negatív számok, mértékegységváltások bemelegítés-képpen az első három példában, majd szöveges feladattal folytatódik, egy kis logikával fűszerezve, összes lehetőség keresése, és a geometria sem maradhat ki. A 4. és a 6. összetett, bonyolult matek feladat.
TESZT! A 2. -os matek mennyire megy? Teszteld magad! Tudsz fejben összeadni, kivonni 100-ig? A szorzó- és bennfoglalótáblák is mennek? Ismered a műveletek sorrendjét és meg tudod oldani a szöveges feladatokat? Ha jól sikerül ez a teszt, magabiztosan állhatsz a 3. osztály elébe. Ha vannak hiányosságaid, érdemes pótolnod azokat, mert hiányozni fognak végig alsóban.
TESZT! A 7. -es matek mennyire megy? Ellenőrizd a tudásod, oldd meg a feladatokat önállóan! Tudsz bánni a hatványokkal? Figyelsz a műveletek sorrendjére? Az algebrai kifejezések és az egyenletek sem fognak ki rajtad? És mi a helyzet az arányos osztással és a százalékszámítással? Ha jól sikerült a teszt, folytasd a következővel! Ha hiányosságaid vannak, jól teszed, ha pótolod őket, hogy ne okozzanak elakadásokat a továbbiakban.
TESZT! Az 5. -es matek mennyire megy? Tedd próbára a tudásod! Tudsz írásban műveleteket végezni nagyobb számokkal? Jóban vagy a negatív számokkal és a törtekkel? Figyelsz a műveletek sorrendjére is a feladatokban? Ha jól sikerült a teszt, folytasd a következővel! Ha hiányosságaid vannak, ideje pótoldnod őket, hogy könnyen vedd az akadályokat a 6. osztályban.
Ebben a videóban többféle feladatot találsz a törtekkel kapcsolatban. Szöveges feladatok törtekkel. Törtes szöveges feladatok esetén is az adatok kiírásával kezdjük, majd szépen sorban felírjuk az összefüggéseket. Alaposan begyakoroljuk a műveleteket és a törtek alkalmazását.
Ebben a videóban többféle feladatot találsz a törtekkel kapcsolatban. Műveletek sorrendje. Ha törtekkel számolunk, akkor is figyelembe kell venni, hogy először a zárójelben lévő műveleteket kell elvégezni, a következő a szorzás, osztás és végül az összeadás, kivonás. Szöveges feladatok törtekkel. Törtes szöveges feladatok esetén is az adatok kiírásával kezdjük, majd szépen sorban felírjuk az összefüggéseket. Alaposan begyakoroljuk a műveleteket és a törtek alkalmazását.
Megtanulhatod egy műveletsoron belül az összeadás-kivonás, szorzás-osztás műveletek közül, melyiket kell elvégezni először. Ennek bizony megvan a maga szabálya. Lépésről-lépésre, szemléltetve haladunk végig a műveleteken. Majd be is gyakoroljuk, hogy biztos elsajátítsd ezt a fontos tananyagot.