Az algebrai kifejezések azok a kifejezések a matematikában, amik számokat és betűket is tartalmaznak.
Például: 5a + 3b - 12c
A kifejezésekben a betűket változóknak nevezzük ( most a, b, c). A számokat, amikkel a változókat szorozzuk, együtthatóknak nevezzük.
1. feladat: Végezzük el az összes lehetséges kiemelést!
a) 2y3x2 + 4xy2
b) 12y3 - 4xy2
Megoldás: a) 2y3x2 + 4xy2 = 2xy2 (xy + 2)
b) 12y3 - 4xy2 = 4y2 (3y - x)
2. feladat: Végezzük el a következő műveletet: 2xy · (3y2x2 - 2y + y)
Megoldás: Tagonként be kell szorozni a zárójeles kifejezést
2xy · (3y2x2 - 2y + y) = 6y3x3 - 4xy2 + 2 x2y.
Gyakoroljuk az algebrai törtek átalakításait! Az algebrai törteket is közös nevezőre kell hozni, ha összeadni vagy kivonni akarjuk őket. Szorzás és osztás esetén is a törtekhez hasonlóan járunk el. Több feladattal gyakorlunk, hogy végül az ilyen törtes kifejezések se fogjanak ki rajtad.
TESZT! A 7. -es matek mennyire megy? Ellenőrizd a tudásod, oldd meg a feladatokat önállóan! Tudsz bánni a hatványokkal? Figyelsz a műveletek sorrendjére? Az algebrai kifejezések és az egyenletek sem fognak ki rajtad? És mi a helyzet az arányos osztással és a százalékszámítással? Ha jól sikerült a teszt, folytasd a következővel! Ha hiányosságaid vannak, jól teszed, ha pótolod őket, hogy ne okozzanak elakadásokat a továbbiakban.
TESZT! A 9. -es matek mennyire megy? Teszteld magad, oldd meg a feladatokat önállóan! Hatványokkal, gyökökkel tudsz számolni? Az algebrai kifejezésekkel tudsz bánni? A sokszögek szögeit, kerületét, területét ki tudod számolni? A grafikonokat tudod értelmezni? Ha jól sikerült ez a teszt is, akkor magabiztosan vághatsz neki a 10. osztályos tananyagoknak. Ha vannak hiányosságaid, jó, ha bepótolod azokat, hogy könnyebb dolgod legyen 10. osztályban.
Az algebra más néven a betűs kifejezések a matematikában. Pl. ha nem tudjuk egy téglalap pontos méreteit, azt betűkkel (a,b) helyettesítjük. Műveleteket végzünk betűs kifejezésekkel. Bemutatjuk, mik azok az egynemű, egyváltozós, többváltozós, egytagú, többtagú kifejezések. Mi a fokszám, polinom?
Gyakoroljuk az algebrai törtek egyszerűsítését, algebrai törtek szorzását, osztását, összeadását, kivonását. Az algebrai törtek számlálójában és nevezőjében is betűs kifejezések vannak. Feladatokkal gyakoroljuk a műveletvégzést az algebrai törtekkel. Egyszerűsítsd a törtet! Alakítsd szorzattá!