A szabályos háromszög egy olyan speciális háromszög, amelynek minden oldala egyenlő. Emiatt egyébként minden szöge is egyenlő nagyságú, 60°-os.
A szabályos háromszögben egybeesik a magasságpont, a súlypont, a körül írt és a beírt kör középpontja.
Ennek oka, hogy a súlyvonalak, a magasságvonalak és az oldalfelező merőlegesek egybeesnek, sőt ezek a háromszög szögfelező egyenesei is egyben.
A szabályos háromszög területe , ahol a egy oldal hossza ma pedig az oldalhoz tartozó magasság. Ha már nyolcadikos vagy, és tanultál gyökvonást, akkor használhatod ezt az alternatív képletet:
Feladat: Számítsuk ki a szabályos háromszög területét, ha egy oldala 5 cm hosszú! (8. osztálytól)
Megoldás: Ha behúzzuk a szabályos háromszög c oldalához tartozó mc magasságot, akkor kapunk két egybevágó (ugyanolyan) derékszögű háromszöget.
A derékszögű háromszög átfogója a szabályos háromszög oldala: 5 cm. A két befogó közül az egy az mc magasság, a másik pedig a c oldal fele, azaz 2,5 cm. Így fel tudjuk írni a Pitagorasz-tételt, és megkapjuk az mc magasságot.
2,52 + mc2 = 52 \ - 2,52
mc2 = 18,75 \ √
mc = 4,33
Így már mindent be tudunk helyettesíteni a területképletbe:
Az előző videón található feladatok megoldásait mutatjuk be magyarázattal. Műveleteket végzünk halmazokkal, algebrai átalakításokra, függvényábrázolásra, egyenlet és egyenlőtlenség megoldására kerül sor algebrai és grafikus módon, szöveges és geometriai feladatokat oldunk meg: szabályos sokszög; háromszög területe, szögei, oldala.